امکانات و خدمات

در مرکز رشد بازي سازي امکانات و خدمات مختلفي به تيم هاي بازي ساز ارائه مي شوند که مهمترين آنها عبارت هستند از:
o       تخصیص فضای لازم اداری برای ساخت بازی
تخصیص فضای لازم به تیم‌های بازی‌ساز برای استفاده‌ی گروهی و زمان‌بندی شده از فضای مرکز یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های مرکز رشد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای است.
 
o       تخصیص ابزار لازم (کامپیوتر، اینترنت پر سرعت و غیره)
یکی دیگر از مشکلات اساسی تیم‌های کوچک عدم دسترسی به سرمایه برای تهیه‌ی ابزار تولید است. مرکز رشد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با در اختیار قرار دادن کامپیوترهای لازم و ارایه‌ی نسخه‌های اوریجینال از نرم‌افزارهای معمول که برای ساخت بازی استفاده می‌شوند و همچنین با تدارک باکس‌های لازم جهت تهیه‌ی خروجی روی پلتفرم‌های مختلف (ios، موبایل و ...)؛ بازی‌سازان مستقل را در تولید بازی‌های‌شان یاری می‌کند.
 
o       ایجاد یک پروسه‌ی منظم کارشناسی و مشورت برای تسهیل فرآیند ساخت بازی‌های مستقل
مرکز رشد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برنامه‌ی دقیق و منظمی برای کارشناسی تولیدات تیم‌ها در مرکز و ارایه‌ی مشاوره در زمینه‌های مختلف تولید اعم از هنری، فنی و طراحی بازی تدوین کرده است.
 
o       برگزاری مسابقات و جشنواره‌های بازی مستقل
بازی‌سازان مستقل به‌شدت نیازمند این هستند که بازی‌های‌شان دیده شوند و عدم وجود مخاطب، اغلب این تیم‌ها را از بین می‌برد، به همین خاطر مرکز رشد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برنامه مدونی برای برگزاری مسابقات و جشنواره‌های بازی مستقل تهیه کرده و در دست اجرا دارد.
 
o       ایجاد بانک بازی‌های مستقل
قطعا بازی کردن بازی‌های مستقل معروف برای بازی‌سازان مستقل یک کلاس آموزشی است. در همین راستا فضایی به‌عنوان بانک بازی‌های مستقل و کوچک جهت انجام بازی‌های معروف در مرکز رشد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای تعبیه شده که تیم‌های بازی‌ساز می‌توانند با برنامه‌ریزی و زمان‌بندی از این امکان استفاده کنند.
 
o       برگزاری ورک‌شاپ‌های آموزشی
دعوت بازی‌سازان مستقل معروف دنیا به ایران برای برگزاری ورک‌شاپ‌های کوچک، یکی دیگر از برنامه‌های مرکز رشد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای است. این ورک‌شاپ‌ها هدفی دو سویه را محقق می‌سازند؛ اول این‌که تیم‌های ایرانی توسط بهترین‌های خارجی آموزش می‌بینند و دیگر آن‌که این تیم‌ها در پایان ورک‌شاپ‌ها تعدادی بازی تکمیل‌شده خواهند داشت که استانداردهای بازی مستقل در سطح بین‌الملل را دارا هستند.
 
o       ایجاد امکان ملاقات بین تیم‌های کوچک بازی‌ساز و اعضای تیم‌های بزرگ‌تر
برگزاری ملاقات‌هایی منظم بین تیم‌های بازی‌ساز مستقل و اعضای تیم‌های بزرگ‌تر که فرآیند کاری‌شان مورد صلاحدید بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای است، یکی دیگر از برنامه‌های متنوع این مرکز خواهد بود. این قرار ملاقات‌ها در پاسخ‌گویی به سوالات بازی‌سازان مستقل و رفع مشکلات‌شان در پروسه‌ی بازی‌سازی بسیار مفید است.
 
o       برگزاری ورک‌شاپ‌های تجربی برای انجام بازی‌های مستقل تولیدشده، توسط تیم‌های داخلی دیگر
در این ورک‌شاپ‌ها تیم‌های بازی‌ساز گرد هم جمع شده و بازی‌های یکدیگر را بازی می‌کنند. قطعا تعامل با دیگر تیم‌های بازی‌سازی می‌تواند بسیار مفید واقع شود. از یک‌سو از انزوا و احساس تنهایی تیم‌های کوچک که یکی از عوامل مخرب در زمینه‌ی بازی‌سازی مستقل است به میزان قابل توجهی می‌کاهد و از سوی دیگر مسیری است برای تبادل اطلاعات و تجربیاتی که تیم‌ها در طول فعالیت خود کسب کرده‌اند. این تبادل اطلاعات همچون کلاسی آموزشی است که نقش شایانی در ارتقای سطح علمی و تجربی تیم‌ها ایفا می‌کند. همچنین مرکز رشد بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای برای اجرای فرآیند QA (Quality Assurance) جهت تست و رفع باگ در بازی‌های تولید شده توسط تیم‌ها نیز برنامه‌های مدونی دارد.


پیوندهای مرتبط